Tra­dyc­ja, to nic in­ne­go
jak przet­rwa­nie wartości.

O mnie

Nazywam się Magda Rutkowska i tradycja oraz wynikające z niej fundamentalne wartości zawsze są ze mną,
bo Tra­dyc­ja, to nic in­ne­go jak przet­rwa­nie wartości.

Moja przygoda z tworzeniem dekoracji zaczęła się już w dzieciństwie. Odkąd sięgam pamięcią, tradycja i tradycyjne rękodzieło były obecne w moim domu, gdyż wychowałam się na Podlasiu, w rodzinie, gdzie Babcia (Kazimiera Wnukowska) i Mama (Barbara Rutkowska) będąc twórczyniami ludowymi wykonywały pisanki wielkanocne metodą batikową. Jako dziecko bardzo lubiłam i nadal lubię ten niezwykły okres przygotowywania pisanek, który sprzyja wspólnym rozmowom, wspólnemu spędzaniu czasu, kiedy w domu unosi się charakterystyczny zapach pszczelego wosku. Jest to nasza tradycja rodzinna, pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Babcia nauczyła mnie także wykonywać ozdoby choinkowe ze słomy.
Babcia zawsze podkreśla, jak ważne jest ocalenie tradycji od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. To właśnie Jej postawa zainspirowała mnie do rozpoczęcia działań, mających na celu propagowanie twórczości ludowej. W związku z tym, zaczęłam prowadzić pokazy i warsztaty wykonywania pisanek metodą batikową w Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz w innych placówkach.

Doświadczenie zdobyte podczas pracy z dziećmi w przedszkolu oraz w szkole umożliwiło mi dostosowywanie zajęć do poszczególnych grup wiekowych (przedszkole, szkoła, osoby dorosłe). Na warsztatach i pokazach prezentowany jest strój ludowy z Podlasia oraz wzory pisanek z tego regionu. Opowiadam także o tradycjach związanych z Wielkanocą

Od 25.06.2011 r. należę do Stowarzyszenia Twórców Ludowych (uprawiana twórczość: plastyka obrzędowa – pisanki)

Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci zdobywają wiedzę na temat polskiej tradycji, poszerzają zakres informacji na temat stroju ludowego z Podlasia oraz mają możliwość samodzielnego wykonania pisanek. Jest to także działanie sprzyjające integracji. Wykonywanie pisanek metodą batikową nie tylko pozwala pięknie udekorować stół wielkanocny ale także może posłużyć jako ćwiczenie cierpliwości:)

Z wykształcenia jestem nauczycielem edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, filologiem oraz absolwentką MBA. Tworzenie dekoracji jest moją pasją, więc poza wielkanocnymi pisankami batikowymi wykonuję również inne dekoracje okolicznościowe, do których należą m.in. bombki i stroiki.Moim zdaniem odpowiednio dopasowane dekoracje są w stanie odmienić każde wnętrze, ożywić je i nadać mu charakter. To drobne rzeczy, które mogą wprowadzić wielkie zmiany.
Największą satysfakcję sprawia mi widok osób, którym moje ozdoby sprawiły radość.

Na podstawie osobistych doświadczeń śmiało mogę stwierdzić, iż kontakt z tradycją wpływa na człowieka w bardzo pozytywny sposób. Tworzenie ozdób i dekoracji świątecznych jest moim ulubionym zajęciem, które dostarcza mi wiele radości.

Znajdziesz mnie

Przewiń do góry